Základy kliniky chorôb

Cievna mozgová príhoda

pexels-photo-671557Cievna mozgová príhoda má niekoľko názvov, hádam najznámejší je mŕtvica. K mŕtvici dochádza, keď sa preruší tok krvi do niektorej časti mozgu. Mozog je najdôležitejší orgán v tele a ak nastane situácia, že 

Čítať ďalej...

Parkinsonova choroba

Parkinsons-diseaseIde o progresívne neurologické ochorenie, pri ktorom sa postupne strácajú nervové bunky. Ich ubúdaním dochádza k rôznym problémom s ovládaním pohybov. Choroba sa prejavuje trasením, stuhnutím a mimovoľnými pohybmi či poruchami koordinácie. Príčinami vzniku choroby je kombinácia genetických faktorov, vplyvov prostredia a procesu starnutia.

Najčastejšie začína medzi 40 a 70 rokom života. Samozrejme, nárast ochorenia sa zvyšuje s vekom a rozdiel vo výskyte medzi pohlaviami je malý – 1,5:1 v neprospech mužov.

 

Čítať ďalej...

Diabetes mellitus

diabetes-300x200

Ide o chronickú poruchu látkovej premeny, charakteristickú zvýšenou hladinou cukru v krvi. Ide o doposiaľ nevyliečiteľné ochorenie, ktorého výskyt celosvetovo narastá.  Dnes hovoríme o  cukrovke ako o epidémii tretieho tisícročia. V súčasnosti  sa  počet diabetikov vo svete odhaduje na  140 miliónov a podľa prognostických štúdií sa ich počet o 25 rokov zvýši na 300 miliónov.

 Zvýšenie hladiny krvného cukru (hyperglykémia) je následkom poruchy vylučovania inzulínu, príp.  účinku inzulínu v cieľových tkanivách. Okem toho dochádza pri nedostatočnom spracovaní cukrov v organizme aj k poruche spracovania tukov, bielkovín, minerálnych látok a vody. Zvýšené hodnoty krvného cukru  vedú k poškodeniu ciev.

Čítať ďalej...

Alzheimerova choroba

al2

Ide o fyzické ochorenie, formu demencie, ktoré väčšinou postihuje osoby staršie ako 65 rokov a spôsobuje zmeny v mozgu. Výrazne ovplyvňuje správanie a nálady človeka, vznikajú tak problémy s pamäťou, rozprávaním, učením či rozhodovaním. U niektorých pacientov spočiatku badáme len nepokojnosť či náladovosť. Niekedy trvá aj niekoľko rokov, kým sa ochorenie zhorší.

Alzheimerova choroba napadá mozgové bunky a tak znemožňuje chorému rozmýšľať, pamätať si a rozprávať. Preto toto ochorenie neovplyvňuje len tých, ktorí ňou trpia, ale aj rodinu či opatrovateľov. Najčastejšou príčinou vzniku ochorenia je dedičnosť, a to predovšetkým v skoršom prepuknutí choroby. Ďalšími možnými príčinami je poranenie mozgu, pohlavie (ženy sú vo väčšom riziku), ale i prostredie.

Čítať ďalej...

Reflux

heartburn Gastroezofágová refluxová choroba (GERD), zjednodušene reflux, je ochorenie pažeráka spôsobené komplexom príčin, ktoré môže viesť až k chronickému zápalu, vredom, zúženiu pažeráka či dokonca k zhubnému nádoru. Ide vlastne o pohyb obsahu žalúdka do pažeráka, čoho príčinou je nedostatočne fungujúci zvierač. Ten by sa mal po konzumácii jedla uzavrieť a znova otvoriť až vtedy, keď niečo zjeme. Otvára sa však mnohokrát aj vtedy, keď by sa nemal a práve vtedy dochádza k návratu žalúdočného obsahu do krku a úst, čo pociťujeme ako pálenie záhy (odborne pyróza).

Čítať ďalej...

730

Najnovšie pracovné ponuky

Pracovné ponuky

 

 

 

Nájdete nás aj na FB

Pravidlá portálu