Rozlišujú sa štyri typy „cukrovky“:
Príčiny vzniku sú rôzne a líšia sa v závislosti od typu cukrovky. Pri 1. type nie sú rizikové faktory úplne známe, pravdepodobne sú nevyhnutné isté genetické predispozície, a to spoločne s preniknutím vírovej infekcie. V prípade 2. typu je tých možných príčin viac. Najčastejšie ide o obezitu, nedostatok pohybu, nezdravý životný štýl a výživu. Kedysi bol tento typ označovaný aj ako starecká cukrovka, v súčasnosti však postihuje aj mladšie vekové kategórie, dôvodom je súčasný nezdravý životný štýl.
Príznaky cukrovky
Najčastejšie príznaky pre diabetes 1. typu je podráždenosť, časté močenie, ktoré je spojené s abnormálnym smädom, zvracanie, chudnutie a silný pocit hladu. Keďže sú sacharidy nazhromaždené v krvi, ich energetické zásoby chýbajú v bunkách a tak sa na získanie energie musia využívať tuky. Pri ich štiepení sa uvoľňujú odpadové látky (ketolátky, acetón), ktoré zvyšujú kyslosť vnútorného prostredia. Aj preto je možné cítiť z diabetikov „pach acetónu“.
Medzi príznaky cukrovky 2. typu patrí napr. zahmlené videnie, znížené vnímanie sladkej chuti, svrbenie, nezvyčajný smäd, ospalosť, kožné infekcie, únava či mravčenie chodidiel.
Opatrovanie pacientov s cukrovkou
Základom je redukcia hmotnosti, a teda pravidelný pohyb a diéta. Strava musí byť bohatá na vitamíny, nenasýtené mastné kyseliny a je nutné dodržať rozdelenie sacharidov počas dňa.
V súvislosti s cukrovkou môžu vznikať isté komplikácie, a to najmä hypoglykémia a hyperglykémia. Nízka hladina cukru v krvi (hypoglykémia) môže mať viacero príčin, napr. hladovanie, alkohol, nadmerné cvičenie a pod. Prejavy sú jednoznačné – pocity hladu, závraty, búšenie srdca či zmätenosť. Dokonca môže dôjsť až ku kóme a smrti. Prvá pomoc spočíva v podaní tzv. rýchlych cukrov (sladké nápoje apod.). Ak je človek v bezvedomí, podávame kocku cukru pod jazyk. Naopak, vysoká hladina cukru v krvi, teda hyperglykémia, vzniká v prípade nediagnostikovanej cukrovky, vynechanej dávky inzulínu alebo v období stresu. Prejavuje sa príznakmi, ktoré sú typické pre diabetes a pokiaľ sa nelieči, môže taktiež viesť až ku kóme a následnej smrti. V prípade hyperglykemickej kómy podávame inzulín, nakoľko sa rozvíja veľmi rýchlo. Od tej hypoglykemickej ju rozoznáme najmä spotenou kožou, povrchovým dýchaním a neprítomnosťou dehydratácie. Ak si však nie sme istý, o aký druh kómy ide, nikdy nepodávame inzulín, nakoľko môže mať fatálne dôsledky.
Ochorenie diabetes prináša so sebou aj mnoho chronických komplikácií, ako je postihnutie nervov, sietnice, obličiek či malých ciev. Pri 2. type je však väčšie riziko aj onemocnenia srdca.
Diétna liečba cukrovky
Nízky príjem tuku – tuky majú vysokú energetickú hodnotu. Okrem zjavného tuku, ako masť, slanina či maslo, sa v potravinách nachádzajú aj skryté tuky, napr. v mäse, mlieku. Preto sa odporúča znížiť príjem nasýtených tukov živočíšneho pôvodu a zvýšiť príjem nenasýtených mastných kyselín (olivový olej) a n-3 nenasýtených mastných kyselín (napr. ryby).
Obmedziť cholesterol – a to na menej ako 300 mg/ deň. Najvyšší obsah cholesterolu majú vaječné žĺtka, vnútornosti, maslo, tučné syry či údeniny. Preto sa uprednostňuje chudé mäso.
Optimálny príjem bielkovín – celkový príjem bielkovín by mal byť približne 10 - 15 % energetického príjmu (0,8g/kg ideálnej hmotnosti pacienta). Asi polovicu by mali tvoriť bielkoviny živočíšneho pôvodu a druhú polovicu rastlinného pôvodu. Bielkovina sa vyskytuje v kombinácii s tukmi (napr. mlieko), cukrom (chlieb, zelenina). Čistá bielkovina je napr. vaječný bielok. Z bielkovín živočíšneho pôvodu preferujeme najmä chudé mäso.
Cukor – všetky jednoduché cukry by mal diabetik výrazne obmedziť. Ak je nevyhnutné, používa umelé sladidlá. Pozor však na ovocie, ktoré taktiež obsahuje jednoduché cukry. A to predovšetkým v sladkom ovocí, preto je vhodnejšie konzumovať napr. grapefruity, zelené jablká a pod. Naopak, zložené cukry sú prospešné. Patria medzi ne rastlinné škroby (celozrnný chlieb, celozrnné cestoviny, ovsené vločky atď.).
* Na odhad množstva sacharidov sa používa tzv. sacharidová jednotka (SJ). Každý diabetik má zostavený lekárom plán, ktorý by mal dodržiavať. Všeobecne však platí, že 1SJ = 10g sacharidov.
Zvýšiť príjem vlákniny - a to na 25 - 35 g denne. Rozpustná vláknina sa nachádza najmä v zelenine, ovocí, strukovinách a má priaznivý účinok na zníženie krvného cukru. Nerozpustná sa nachádza predovšetkým v celozrnných obilninách a má pozitívny vplyv proti zápche.
Znížiť príjem kuchynskej soli – a to na menej ako 5 g denne. Neodporúča sa používať rôzne iné poživatiny, ktoré obsahujú veľké množstvo soli.
Príjem alkoholu – nie viac ako 30 g denne. Odporúča sa príležitostná konzumácia suchého červeného vína (nie viac ako 2dcl denne). Tvrdý alkohol a pivo je nevhodné.
Príjem tekutín u diabetika - optimálne je prijať 2 - 3 litre denne, najlepšie nelsladené minerálne vody, čistú vodu, nesladený čaj.
Diabetik by mal mať pravidelný prísun stravy, a to v menších množstvách 4 - 5 krát denne. Za stolom by mal jesť vždy v sede, nespájať jedenie s inou činnosťou, jesť pomaly a poriadne potravu požuť.
Fyzická aktivita pacientov s cukrovkou
Pravidelná a primeraná fyzická aktivita je dôležitou súčasťou liečby cukrovky. Medzi priaznivé účinky fyzickej aktivity patrí aj zlepšenie citlivosti tkanív na inzulín, na vysoký tlak, zvýšenie fyzickej zdatnosti a aj na psychiku.
Pri cukrovke 1. i 2. typu sa odporúča aeróbny typ cvičenia a záťaž by mala byť 60 - 90 % max. záťaže, ktorá sa určuje tepovou frekvenciou (220 – vek), aspoň v trvaní 20 - 30 minút, 4 - 5 krát týždenne. V prípade diabetikov vo veku nad 60 rokov by táto tepová frekvencia nemala presiahnuť 125 úderov za minútu, nad 70 rokov viac než 100 tepov/min.
Cukrovka a fajčenie
Fajčenie pacientom s cukrovkou veľmi škodí, pretože výrazne zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení.
Ak ste diabetikom alebo diabetika opatrujete, máme pre vás pomôcku. Ponúkame vám tabuľku, v ktorej uvádzame počet sacharidových jednotiek v základných potravinách. Tabuľku nájdete tu.