Zdravie

10 najzdravších potravín

 

top 10 - sladke zemiakySladké zemiaky
Sladké zemiaky môžeme označiť za najvýživnejšiu zeleninu. Pre ich vysoký obsah karoténov (najmä beta-karoténu) sú výborným antioxidantom, a teda pomáhajú znižovať riziko srdcových ochorení, mŕtvice a niektorých druhov rakoviny. Ďalej sú kvalitným zdrojom draslíka - pomáhajú regulovať krvný tlak, vitamínu E – pozitívne pôsobia na srdce, kožu a plodnosť mužov, ale i železa, vitamínu B6 a vlákniny.

 

top 10 - špenat

Špenát
Špenát obsahuje luteín, zeaxantín a karotenoidy, ktoré zabraňujú zhoršovaniu zraku. No nielen to. Obsahuje aj iné živiny, ako napríklad vápnik - potrebný pre zdravé kosti a kĺby, vitamín K - pre správnu zrážanlivosť krvi, vitamíny radu B – najmä B2 a B6, vitamín A a vlákninu. Z minerálnych látok zasa obsahuje železo, meď, mangán, fosfor, selén a zinok.

 

top 10 - brokolicaBrokolica
Brokolica je zelenina s obrovským obsahom vitamínu C. Jedna šálka tohto zeleného zázraku presahuje viac než dvojnásobok jeho odporúčanej dennej dávky. Okrem toho je brokolica výborným antioxidantom, vďaka čomu bráni telo pred nádorovými ochoreniami. Obsahuje veľké množstvo draslíka, železa a kyseliny listovej, ale aj vitamín E, niacín, biotín, fosfor, horčík, síru, selén a zinok. Do svojho jedálnička by sme ju však mali zaradiť aj kvôli tomu, že má protinádorové a antisklerotické účinky, je podporným prostriedkom pri dvanástnikových vredoch a ukľudňuje črevá (obsahuje kyselinu tartronovú a inositol, látky, ktoré brzdia premenu glykozidov na tuky a cholesterol a vlákninu, potrebnú pre správnu činnosť čriev a žalúdka). Je vhodná aj pre diabetikov.

 

top 10 - cucoriedky

Čučoriedky
Čučoriedky sú bohatým zdrojom antioxidantov (beta-karotén, vitamíny A, C a E a flavonoidy). Pôsobia priaznivo proti starnutiu, proti zápalu , pomáhajú na vysoký krvný tlak a znižujú riziko rakoviny. A čo je zaujímavé, zlepšujú zrak. Sušené čučoriedky používajú pre deti ako liek na hnačky. Pretože držia v tele vodu, pôsobia protizápalovo a utišujú vracanie. Mimoriadne účinné sú však aj pri liečení nádorov na intímnych miestach a pri ranách.Za to, že sú také zdravé, vďačia svojmu modrému farbivu, nazývanému myrtilín. Toto farbivo zachytáva voľné radikály, čím znižuje riziko srdcovo-cievnych chorôb.

 

top 10 - cesnakCesnak
Cesnak obsahuje zlúčeniny síry, ktoré prispievajú k zníženiu hladiny LDL cholesterolu, krvného tlaku a prevencii niektorých druhov rakoviny, ako je napríklad rakovina hrubého čreva a žalúdka. Obsahuje dôležité živiny, ako draslík, vápnik, železo, fosfor či vitamín C a zvyšuje potenciu a libido. Taktiež pomáha pri čistení tela – má silné protiparazitické, protipliesňové, protikvasinkové a antibakteriálne účinky a pri rozpúšťaní tukov, nánosov, krvných zrazenín. Je účinným antioxidantom, posilňuje imunitu.

 

top 10 - paradajky

Paradajky
Paradajky sú bohaté na vitamíny A, B, E a C, na lykopén - účinný v prevencii pred rakovinou žalúdka, kože, pľúc, prostaty a prsníka, a na kálium - je vynikajúce ako prevencia srdcovocievnych chorôb. Spomaľujú starnutie a sú dobrým zdrojom vlákniny. Práve kvôli vláknine by ich mali konzumovať najmä ľudia, ktorých trápi nafukovanie, problémy so stolicou či veľké množstvo kyseliny žalúdočnej, ale aj ostatní, pretože priaznivo pôsobia na našu imunitu a sú výbornou prevenciou pred tvorbou žalúdočných vredov.

 

top 10 - sosovicaŠošovica
Jedna šálka šošovice obsahuje až 8 g vlákniny - pomáha znižovať hladinu cholesterolu a stabilizovať krvný cukor a až 90 % odporúčanej dennej dávky kyseliny listovej, ktorá je dôležitá pri liečbe rakoviny a pri srdcových chorobách. Šošovica je tiež bohatým zdrojom železa, ktoré nám nesmie chýbať, ak sa snažíme o zdravé tehotenstvo, chceme zlepšiť svoju imunitu či predísť anémii.

Tip: Železo absorbuje vaše telo lepšie, ak spolu so šošovicou skonzumujete aj potravinu bohatú na vitamín C.

top 10 - hrozienkaHrozienka
Hrozienka sú bohatým zdrojom železa, ktoré pomáha krvi prenášať kyslík. Obsahujú tiež draslík - zbavuje telo odpadových látok, selén, vitamín A a majú vysoký obsah vlákniny - podporuje pohyb čriev a odstraňuje zápchu. Hrozienka sú však známe aj vďaka svojej schopnosti bojovať proti chudokrvnosti, zadržiavaniu tekutín (prečisťuje močové cesty, močový mechúr aj obličky) a vysokému krvnému tlaku. Obsahujú kyselinu listovú, minerálne látky a ozdravujú vrchnú časť pokožky.

 

top 10 - lososLosos
Losos a iné studenovodné ryby, ako je tuniak a makrela, obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré podporujú zdravie srdca a mozgu a pomáhajú predchádzať srdcovým ochoreniam a Alzheimerovej chorobe. Obsahuje tiež vysoký podiel bielkovín, vitamínu D a vitamíny skupiny B: B6 - pôsobí ako prevencia voči rakovine hrubého čreva, B12 - potrebný pre správne fungovanie centrálneho nervového systému, podporuje proces myslenia a B3 – zabezpečuje správnu srdcovú, nervovú aj svalovú činnosť. Okrem toho je losos bohatý aj na minerálne látky, ako napríklad: selén - patrí k ochrancom tkanív pred ich napadnutím voľnými radikálmi, magnézium - známy v boji proti únave, nespavosti či stresu, vápnik - základná stavebná zložka každej bunky a jód - zabezpečuje správnu funkciu štítnej žľazy, ale pomáha aj spáliť prebytočný tuk a posilňuje telesné aj mentálne zdravie.

 

top 10 - mliekoOdstredené mlieko
Odstredené mlieko obsahuje vitamín B2 alebo riboflavín a vitamín A, potrebný pre zdravie. Je tiež bohaté na vápnik a vitamín D, pre silné kosti a zuby.

 

 

 

Zdroje:

biospotrebitel.sk, diva.sk, livestrong.com, metabolizmus.sk, pravda.sk, server.sk, sme.sk

 

4530

Najnovšie pracovné ponuky

Pracovné ponuky

 

 

 

Nájdete nás aj na FB

Pravidlá portálu