Správy zo Slovenska

Zamestnávatelia si majú overiť, ako vysielať ľudí na prácu do krajín EÚ

 


Ak teda zamestnávateľ vyšle svojho zamestnanca vykonávať činnosť do zahraničia, tak tento zamestnanec by mal podliehať legislatíve výkonu činnosti a zamestnávateľ by mal odvádzať odvody na sociálne zabezpečenie v zahraničí.

Existuje však výnimka z tohto pravidla, tzv. inštitút vyslania, prostredníctvom ktorého môže zamestnanec zostať poistený na účely sociálneho zabezpečenia na území SR napriek tomu, že vykonáva činnosť na území štátu EÚ, vrátane Švajčiarska, Nórska, Lichtenštajnska a Islandu. Tento inštitút môžu využiť zamestnávatelia, ak očakávané trvanie práce v zahraničí nepresahuje 24 mesiacov. Zároveň musí zamestnávateľ spĺňať aj ďalšie podmienky na uplatnenie vyslania, podrobnosti mu vysvetlí každá pobočka Sociálnej poisťovne. Za zamestnancov resp. dohodárov podáva žiadosť zamestnávateľ.

Peter Višváder zo Sociálnej poisťovne uviedol: "V prípade, ak bol zamestnanec vyslaný svojím zamestnávateľom na územie iného členského štátu EÚ, môže si v pobočke Sociálnej poisťovne overiť, či jeho zamestnávateľ požiadal o uplatnenie inštitútu vyslania a či sa na neho naďalej vzťahujú v oblasti sociálneho zabezpečenia právne predpisy SR. Zároveň si môže overiť prostredníctvom individuálneho účtu zamestnanca, ktorý si nájde na internete Sociálnej poisťovne, či jeho zamestnávateľ uhrádza odvody za činnosť vykonávanú v zahraničí na území SR."

Ak zamestnávateľ vyslal zamestnanca mimo územia členských štátov EÚ, vrátane Švajčiarska a štátov EHP (Nórsko, Island a Lichtenštajnsko), rozhodujúce je, či SR má so štátom výkonu činnosti uzatvorenú medzinárodnú zmluvu v oblasti sociálneho zabezpečenie. Štandardnou súčasťou jednotlivých medzinárodných zmlúv je aj inštitút vyslania, t. j. aj vo vzťahu k týmto štátom môže zamestnávateľ využiť tento inštitút.

 

 

Zdroj: hlavnespravy.sk

 

5060

Najnovšie pracovné ponuky

Pracovné ponuky

 

 

 

Nájdete nás aj na FB

Pravidlá portálu