Lieky môžu vstupovať do vzájomných interakcií. Ich účinnosť sa oslabí alebo posilní, prípadne kombinácia v tele zareaguje úplne inak. Problémom sú najmä kontraindikácie. U časti liekov totiž platí, že sa nemôžu užívať súčasne.
"Práve táto skupina môže veľmi závažne ovplyvniť zdravie pacienta," skonštatovala Elena Škriečková, farmaceutka zdravotnej poisťovne Dôvera.
Revízia poisťovne identifikovala takmer milión liekových interakcií, z nich 17-tisíc bolo kontraindikovaných. "Tu niekde mohol vzniknúť medicínsky problém," poznamenala Škriečková.
Najviac takýchto liekových vzťahov evidovali u liekov na srdce, nasledovali lieky u pacientov s problémami chrbtice či kĺbmi. Najmä v tejto skupine ide o liečivá, ktoré sa najčastejšie používajú v ambulantnej praxi.
Čím viac, tým horšie
Platí aj to že, čím viac liekov pacient užíva, tým väčšie riziko predstavujú pre jeho organizmus.
Jeden z vypuklých prípadov užívania liečiv ukázal, že pacient dostal v priebehu pol roka až 72 rôznych liekov. "Frekvencia predpisu bola každý tretí deň," upozornila farmaceutka.
Pritom v medicínskej praxi sa hovorí o tom, že ak pacient berie čo i len desať druhov liekov, riziko interakcie je 10-percentné, u dvadsiatich liekov je až 54-percentné. Do tejto kategórie patria najmä ľudia s chronickými ochoreniami, ktorí trpia viacerými diagnózami.
Ako ale doplnila Škriečková, nie všetky kombinácie sú škodlivé, naopak, sú želané. Rôzne účinky liekov sa využívajú napríklad pri liečbe vysokého krvného tlaku.
Lekárovi treba povedať, čo užívate
Problém dnes predstavuje to, že lekári nemajú prehľad o tom, čo predpísal ich kolega v inej ambulancii. Lekári sa nemôžu spoliehať ani na samotného pacienta, ktorý si často nepamätá čo všetko užíva. Podľa prieskumu nehovorí lekárovi o užívaných liečivách každý tretí poistenec.
Aj preto sa odporúča, aby pacient zakaždým o novopredpísanom lieku informoval lekárov, ktorých navštevuje.
Dôvera v tejto súvislosti na svojom webe spúšťa službu Bezpečné lieky. Tá poistencom i lekárom ukazuje, ktoré lieky a ako spolu reagujú.
Región v Česku znížil duplicity
Tento systém už niekoľko rokov funguje v Česku. Zo siedmich poisťovní ju využíva šesť. Pôvodne bol určený prednostne lekárom.
Michal Prokeš zo spoločnosti Infopharm, ktorá databázu liekových indikácií vyvíjala, hovorí, že systém napríklad využívajú v Zamestnaneckej poisťovni Škoda v jednom z českých regiónov. Tamojších osemdesiat lekárov však nefunguje online, každý pol rok majú k interakciám ich spoločných pacientov seminár.
Hľadajú tiež duplicity v liečivách, aby sa ich pacienti vyhli možnému predávkovaniu. "Našli napríklad to, že pacient bral štyri lieky na cholesterol. Rôzny názov, ale rovnaká účinná látka. Tam hrozí predávkovanie," upozornil Prokeš.
Vďaka takýmto poradám sa duplicity znížili v priebehu pol roka v celom kraji o tretinu. Podobný systém vzájomnej komunikácie o liekových interakciách funguje i vo Fínsku a Dánsku.
Vzájomnú komunikáciu medzi lekármi a predpisovaním liečiv mal riešiť aj projekt eHealth. "Zatiaľ sa vraví, že by mal riešiť veci od roku 2016," poznamenal šéf Dôvery Martin Kultan. Podľa neho je ale tento termín otázny.
Zdroj: aktualne.atlas.sk