Životný štýl

NOC ako každá iná? – Nie, táto je VEĽKÁ!

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 

Veľká noc je najvýznamnejším kresťanským sviatkom. Zároveň je to sviatok, ktorý je pohyblivý a teda nespadá do pevného dátumu. Tento rok nás Veľký piatok čaká už od 30.3. Symboly Veľkej noci sú nám všetkým isto veľmi dobre známe, no poznáme aj ich význam?

Veľkonočné vajíčka – maľované vajíčka, alebo ak chcete kraslice, sú známe po celom svete a tvoria neoddeliteľnú súčasť tohto sviatku. Vajíčka sú symbolom plodnosti, znovuzrodenia a života.

Zajac – je pripisovaný najmä k pohanským rituálom oslavujúcich príchod jari. Symbolizuje plynúci čas, krátkosť života, ale aj šťastie.

Korbáč – charakterizuje novú silu a omladenie. Predpokladá sa, že má pôvod v starých slovanských zvykoch. Korbáče sa najčastejšie viazali z vŕbových prútikov. Chlapci korbáč využívajú na šibanie dievčat počas veľkonočného pondelka, avšak v utorok sa role vymenia a tento symbol pripadá do rúk dievčatám.

Baránok – v židovskej tradícií znamená obetné zviera, v kresťanstve je skôr pripisovaný k Ježišovi Kristovi, lebo podľa tejto viery je práve on baránok, ktorý je obetovaný za spásu sveta.

Polievanie vodou – voda so sebou odnáša všetko zlé preč. Je znakom čistoty a zdravia, rovnako symbolizuje večný kolobeh života. Ženám má zabezpečiť okrem, už spomínaného zdravia, aj krásu.

easter-bunny-easter-rabbit-bunny-couple-69816

Oslavy Veľkej noci v podobe oblievania studenou vodou či šibania korbáčom sú nám dobré známe,  ale aká je Veľká noc vo svete ?

Nemecko - rovnako ako my, ani Nemci si Veľkú noc nevedia predstaviť bez veľkonočného zajaca a vajíčka. V tejto krajine zajac starostlivo ukryje vajíčka a deti ich majú za úlohu nájsť. Tiež tu však nájdeme mnoho iných zvykov, ktoré sa delia najmä podľa regiónov. Jedným z tých najčastejších sú tzv. Veľkonočné ohne, táto tradícia je charakteristická najmä vo vidieckych častiach severného Nemecka.  Ohne zvyknú rozhorieť na Bielu sobotu. Pri tejto príležitosti sa stretávajú obyvatelia daného regiónu a oslavujú príchod jari. Zaujímavým zvykom je tiež zdobenie stromov kraslicami.

Rakúsko – veľkonočné tradície pochádzajú najmä z vidieckych oblastí. Samozrejme, aj v Rakúsku sa delia najmä podľa regiónov. Charakteristické sú tu najmä veľkonočné trhy či veľkonočné drevené rapkáče, s ktorými chodia chlapci na Zelený štvrtok od domu k domu.  Rovnako ako v Nemecku, aj tu môžeme vidieť zapaľovanie veľkonočných ohňov. Samozrejmosťou je tiež veľkonočný stromček, ktorý je zdobený kraslicami. Veľkonočný pondelok sa nesie v duchu hľadania vajíčok, ktoré priniesol a ukryl veľkonočný zajac.

Švajčiarsko – pre túto krajinu je charakteristické zdobenie fontán a studní, z ktorých sa stávajú doslova umelecké diela. Zdobené sú kvetmi či stuhami. Studňa, ktorá predstavuje vodu je v tomto prípade symbolom zrodenia rovnako ako veľkonočné vajíčko. Vo Švajčiarsku v tomto období môžete navštíviť veľkonočné trhy, kde si môžete kúpiť zvieracie alebo kvetinové dekorácie.

Na záver nám neostáva už nič iné len dodať - Frohe Ostern!

pexels-photo-210217

Autor: Ingrid Oravcová

Zdroj obrázka: Pexels.com

Zdroj: http://www.pontes.sk/index.php/sk/kultura/188-velka-noc-vo-svete

87320

Najnovšie pracovné ponuky

Pracovné ponuky

 

 

 

Nájdete nás aj na FB

Pravidlá portálu