Vaše príbehy

Prvé Vianoce v Nemecku

 

Musela som to však prebrať s mojou babkou, a tak som nastolila tému Vianoce. Opýtala som sa jej, ako Vianoce oslavujú oni. či majú vianočnú výzdobu a vianočné menu. Jej odpoveď ma však veľmi prekvapila. „Weihnachten ist Quatsch. Dieses Familienfest ist nur für Kinder. Ich brauche keine Weihnachtsatmosphäre.“ 1 Vedela som, že babka je neveriaca a zatrpknutá, ale že až tak, to som netušila. Tak som jej povedala, že ak jej to nebude prekážať, urobím si Vianoce aspoň sama pre seba. Odpovedala: „Machen sie, was sie wollen. Mir ist das egal.“ 2 Keďže som mala jej súhlas, začala som s prípravami. V záhrade som si vyrezala peknú jedličku (bolo ich tam strašne veľa, keďže záhrada bola veľká a neudržiavaná), nakúpila som vianočné ozdoby a urobila si pekný vianočný stromček aj so svetielkami. Navarila som vianočnú kapustnicu, rybu a zemiakový šalát, všetko tak, ako to robím doma.

Babka bola celý deň vo svojej izbe. Ležala ,čítala noviny, trochu spala. Ako každý deň. Prišiel večer, a tak ako to ona má vo zvyku, presne o 18.00 som jej musela zapnúť televízor. Pomohla som jej vstať, aby sa vedela trochu prejsť. S obavami som čakala na jej reakciu. Keď však došla do obývačky (pomocou rolátora) a uvidela pekne prestretý stôl a svietiaci stromček, od úžasu onemela. Po chvíľke sa zmohla na pár slov: ,,Wer hat das alles vorbereitet?“ 3 Videla som, že je prekvapená, ale aj dojatá. Odpovedala som jej, že som si dovolila urobiť trochu vianočnú atmosféru. A viete, čo mi na to odpovedala? „Danke schön. Das ist mein schönstes Weihnachten.4

A tak sme sa spolu navečerali. Veľmi jej to chutilo a nešetrila slovami vďaky. Pod stromčekom mala aj malý darček - nočnú košeľu. A keďže ona pre mňa nič nemala, veď nikam z domu nechodí, dala mi 100 eur, nech si niečo kúpim. Pre mňa bol však darčekom už môj veľmi dobrý pocit z toho, že som jej urobila radosť, a samozrejme, aj sebe. Veď Vianoce sú len raz v roku.

 

Anna K - opatrovateľka v Nemecku

 

 

1 Vianoce sú hlúposť. Tento rodinný sviatok je len pre deti. Ja nepotrebujem žiadnu vianočnú atmosféru.
2 Robte si, čo chcete. Mne je to jedno.
3 Kto to všetko pripravil?
4 Ďakujem pekne. Toto sú moje najkrajšie Vianoce.

 

3560

Najnovšie pracovné ponuky

Pracovné ponuky

 

 

 

Nájdete nás aj na FB

Pravidlá portálu