Správy zo Slovenska

Ako na nekvalitné potraviny? Poznáme odpoveď


Na sociálnych sieťach či rôznych internetových stránkach sa totiž dávajú dohromady ľudia, ktorí si povedali, že takéto čudné praktiky obchodníkov tolerovať jednoducho nebudú.

„Praktiky nadnárodných reťazcov, kde kvalitný výrobca alebo farmár nevie dostať za svoje výrobky férovú cenu, nás viedli k vytvoreniu portálu, kde si každý bude môcť nájsť farmára alebo výrobcu vo svojom okolí a nakúpiť si kvalitné potraviny priamo od neho, bez sprostredkovateľov, takže lacnejšie,“ povedala manažérka portálu Poctivepotraviny.sk Zuzana Škutchanová pre Aktuálne.sk.

Ľudia podľa nej oceňujú, že tak získali prístup ku kvalitným lokálnym potravinám, ktoré bežne na pultoch nenájdu.

 

Nie nálepkám, áno kvalite

nekvalitne potraviny 2 10.06.2013Na podobnom princípe pritom funguje aj ďalšia komunitná záležitosť - Farmicka.sk. Jaroslav Hric hovorí o projekte ako o rýchlom nástroji, ako si nájsť výrobky miestnych farmárov a producentov.

„K spusteniu nás viedlo viacero podnetov. Určite to boli najmä osobné skúsenosti, že aj malý hospodár dokáže vyrobiť skvelé veci, chuťovo často úplne niekde inde ako v bežnom obchode. Uvažovali sme ako ich zviditeľniť a priblížiť k zákazníkom, ktorí čoraz viac vyhľadávajú kvalitné potraviny,“ hovorí Hric o dôvodoch štartu Farmicka.sk.

Ako totiž pripomína, ľudia nemusia kupovať zahraničné výrobky s nálepkou bio, ale „môžu spoznať svojho domáceho farmára a získať tak čerstvý, kvalitný a zdravý výrobok za rozumnú cenu“.

Zdá sa pritom, že na túto filozofiu už počúvajú aj slovenskí spotrebitelia.

„Najčastejšie sa ľudia pýtajú či nevieme o niekom, kto by im vedel poskytnúť ten a ten produkt v ich okolí, v prípade ak ho nenašli na stránke. Niekedy im vieme odporučiť niekoho kto inzeroval v minulosti alebo niekoho, kto je čo najbližšie, niekedy je to trošku ťažšie,“ skonštatoval Hric.

 

Alarmujúci prieskum

nekvalitne potraviny 3 10.06.2013Iný z komunitných projektu Viescojes.sk sa zase rozhodol šíriť osvetu o kvalite jednotlivých potravín. V poslednom čase si posvietili napríklad na detské výživy či populárne müsli tyčinky. Ich záber je však podstatne širší.

„Jednoducho nás už prestalo baviť nečinne sa prizerať, ako potravinársky priemysel vyrába prefabrikáty a pasuje ich na jedlo. Väčšina ľudí si so stravou ťažkú hlavu nerobí, ale sú tu naše deti, a to je o dôvod viac, prečo by sme sa mali začať vážne zaoberať tým, čím seba aj ich kŕmime,“ poznamenal autor myšlienky Martin Kováč.

To, že na poli osvety budú mať neľahkú úlohu, dosvedčujú podľa Kováča aj výsledky prieskumu kvality, ktorý si nechali urobiť na vzorke 5000 ľudí.

„Osemdesiatpäť percent ľudí nakupuje tovar podľa známosti značky, výrobku, čo je vlastne najmä vplyv reklamy a vizualizácie, takže má zákazník pocit, že výrobok vlastne pozná. Deväťdesiatdva percent nakupujúcich neverí dôsledkom zlej stravy a iba osem percent sa zaujíma o zloženie potravín pred kúpnym rozhodnutím,“ upozorňuje Kováč.

Napriek tomu tím spravujúci projekt viescojes.sk zaregistroval istý posun. Čoraz viac ľudí sa totiž začína zaujímať o zloženie potravín, či to, kde ich možno kúpiť.

„Informovať budeme aj o miestach predaja kvalitných potravín a pre lepšiu orientáciu už o pár týždňov spustíme projekt Kvalitné potraviny, kde budeme zverejňovať kvalitné výrobky zo slovenskej produkcie. Samozrejme, že sa potešíme aj tipom od samotných návštevníkov,“ poznamenal Kováč.

Na druhej strane však pripravujú aj spustenie projektu Tabuľa hanby, kde budú môcť návštevníci posielať fotografie nekvalitných výrobkov, nesprávneho skladovania, skazeného tovaru a podobne.

„Jediný, kto môže vytvoriť tlak na výrobcov aj predajcov, sú totiž samotní spotrebitelia,“ dodal pre Aktuálne.sk.

 

Unikátna mapa Miletičky

So zaujímavou myšlienkou prišli pritom pred časom aj autori projektu Bratislavský regál, ktorý za necelý polrok získal na Facebooku viac ako 6000 fanúšikov. Jeho cieľom je pritom, aby si ľudia navzájom mohli poradiť, kde nakúpiť zdravý a často aj málo dostupný tovar.

„Ľudia sa pýtajú napríklad na múku pre celiatikov, mandľovú múku na výrobu dezertov či kvalitnú zeleninu alebo čerstvé cestoviny. Spájame tak informácie už nielen od spotrebiteľov, ale aj malých výrobcov, ktorí sa nám ozývajú čoraz viac,“ poznamenal spoluautor myšlienky Roman Kóňa pre Aktuálne.sk.

Celý projekt pritom funguje na bezplatnej báze. Ako totiž pripomína, malí podnikatelia príliš veľa peňazí na marketing nemajú. Preto sa im snažia pomáhať aspoň takýmto spôsobom.

„Keď napríklad mäsiar pri mojom dome dostane kvalitnú sviečkovicu za dobrú cenu, prečo by som mu neurobil propagáciu? Jednoducho, všetci tí, ktorí chcú vedieť o kvalitných a zdravých potravinách môžu prísť k nám a keď majú nejaké informácie navyše, nech nám ich povedia,“ dodal spoluator Bratislavského regálu.

Bratislavský regál pritom prednedávnom predstavil aj unikátnu mapu známeho bratislavského trhoviska na „Miletičke“. Tá má slúžiť ľuďom nato, aby rozpoznali tých, ktorí ponúkajú vlastnú úrodu a tých, ktorí ju boli ráno „natrhať“ v supermarkete.

„Snažíme sa v nej podať základné rady ako nakupovať na „Miletičke“. Postupne ju chceme aktualizovať, keďže jednotliví stánkari sa z času na čas presúvajú, rovnako ako ich ponuka," skonštatoval Kóňa pre Aktuálne.sk.

 

 

Zdroj: aktualne.atlas.sk

 

5280

Najnovšie pracovné ponuky

Pracovné ponuky

 

 

 

Nájdete nás aj na FB

Pravidlá portálu