Správy zo Slovenska

Maturovať sa bude na počítači, milióny na to dá Brusel

 

 BRATISLAVA. Maturanti by už nemali vypisovať papierové testy. Štátny úrad zodpovedný za skúšku spúšťa projekt, ktorého výsledkom má byť testovanie cez počítače vo všetkých stredných školách.

Študenti by elektronicky vypĺňali testy zo slovenčiny, cudzích jazykov, matematiky.

V menšinových školách by tak riešili aj testy z maďarčiny či ukrajinčiny. Elektronické by mali byť aj testy zo slovenčiny a matematiky Monitor 9, povinné pre deviatakov základných škôl.

Zavedenie e-­testov by malo vyjsť zhruba na 28 miliónov eur. Takmer 24 miliónov má ísť z Európskeho sociálneho fondu, zvyšok zo štátneho rozpočtu.

 

Vytypované firmy

Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania cez užšiu súťaž hľadá firmu, ktorá zabezpečí prvú časť projektu.

Zákazka, ktorej súčasťou má byť aj nákup techniky, presahuje 12,5 milióna eur. Oznam o súťaži zatiaľ vo vestníku nie je.

Šéfka ústavu Romana Kanovská tvrdí, že klasickou súťažou nejdú, pretože ide o náročnú a rozsiahlu zákazku. V užšej súťaži podľa nej môžu osloviť len firmy, ktoré spĺňajú podmienky súťaže.

„Bude predložený menší počet ponúk, a to verejnému obstarávateľovi umožní koncentrovať všetko úsilie na vyhodnocovanie ponúk tých uchádzačov, ktorí definované podmienky účasti splnili.“

Nový systém maturít a Monitora 9 by mali testovať v 500 školách. V roku 2015 sa rozhodne, odkedy elektronické testy definitívne zavedú.

Na Obchodnej akadémii v Michalovciach ešte tento rok odskúšajú on­line maturitu z účtovníctva. „Uvidíme, či počítače vydržia,“ hovorí riaditeľka Anna Brhlíková.

 

Čaplovič a staré počítače

Ani minister školstva Dušan Čaplovič zo Smeru nehovorí, odkedy by mali byť e­-testy. Tvrdí, že treba preskúmať, či ich školské počítače zvládnu.

„Dôležitá je analýza minimálnej technickej úrovne počítačov v testovaných školách.“

Štát za posledné roky minul na počítače desiatky miliónov eur. Podľa Správy o plnení Infoveku je v 2200 základných školách vyše 88-­tisíc počítačov, okolo 800 stredných škôl má 70­-tisíc počítačov.

„Skôr by sa malo riešiť, aby sa testy neodpisovali,“ hovorí učiteľka Jana Drevková z Martina. Na podvádzanie vo februári upozorňoval aj riaditeľ Gymnázia na Kukučínovej v Poprade Vladimír Lajčák.

„Vo veľkej skupine škôl sa žiakom radí, prípadne ich nechajú, aby si radili. Ak nebudú fungovať externí kontrolóri, výsledky z testov nikdy nebudú vypovedať o kvalite školy.“

 

Polícia maturitu stále nevyriešila

Ani po mesiaci policajti nevedia, kto ukradol maturitné dokumenty.

BRATISLAVA. Krádež škatule s maturitnými písomnosťami z odboru školstva bratislavského obvodného úradu na Teplickej ulici polícia stále vyšetruje.

Neznámy páchateľ sa vlámal do budovy 11. marca večer. Na druhý deň ráno štartovali písomné maturity. Začínali sa testom zo slovenčiny, v stredu bol test z cudzích jazykov, vo štvrtok z matematiky.

Hovorca bratislavskej krajskej polície František Peczár v pondelok povedal, že vyšetrovateľ sa prípadom stále zaoberá. Či zistil, že zmizli aj maturitné testy, Peczár nepovedal.

„Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nie je možné poskytnúť bližšie informácie.“

Televízia Joj 13. marca oznámila, že zmizli aj testy. Šéfka úradu zodpovedného za maturity Romana Kanovská to poprela. Tvrdila, že unikli písomnosti súvisiace s maturitou. Nespresnila aké.

Ministerstvo vravelo, že krádež priebeh maturít nenarušila.

Mária Mihaliková

pondelok 15. 4. 2013 20:37 | Mária Mihaliková, Monika Tódová

 

 

Zdroj: sme.sk

4310

Najnovšie pracovné ponuky

Pracovné ponuky

 

 

 

Nájdete nás aj na FB

Pravidlá portálu