Dobrá správa pre vodičov. Niektoré pokuty by mali ísť dolu

 

 

„Všetky nové autá už majú automatizované svietenie a u tých starších naozaj často dochádza skôr k pozabudnutiu. Keď už to nevyriešime dohovorom, bol by som rád, keby sme sankciu mohli znížiť,“ vysvetlil minister.

Dnes je pokuta v zákone na úrovni 60 eur. Sadzobník pokút platný od minulého roka ráta s dvadsiatimi eurami za slnečného počasia a šesťdesiatimi pri zníženej viditeľnosti.

„Chceme, aby tam bola možnosť flexibilnejšie ukladať nižšiu pokutu, aby skôr mala preventívny účinok, než by bola reálnou sankciou,“ dodáva Kaliňák. Do budúcnosti chcú na ministerstve vybrať aj ďalšie typy neúmyselných prehreškov, ktoré by boli vhodnými kandidátmi na zníženie pokút.

„Radi by sme sa s nimi v najbližšom období dostali na legislatívne svetlo,“ sľubuje šéf rezortu vnútra.

Na políciu pritom len v uplynulých dňoch vrhol nepekné svetlo pokyn na zefektívnenie činnosti dopravného inšpektorátu formou odhalenia konkrétneho počtu dopravných priestupkov, plus uloženie pokút a posunutie do správneho konania. Zverejnila ho v spravodajstve televízia Markíza.

 

Počet obetí aj výber pokút klesol

Kaliňák tvrdí, že policajtom nikto vyberať pokuty neprikazuje. Práve naopak. „V skutočnosti výber blokových pokút v minulom roku klesol,“ zdôraznil. V minulom roku sa podľa jeho slov polícii podarilo znížiť počet smrteľných nehôd aj ťažko zranených a zároveň nebolo potrebné zvyšovať výber pokút.

„Tie sú do istej miery odzrkadlením práce dopravných policajtov a aj to, ako sa im znižuje nehodovosť, má určitý súvis. Nie je dôvod napínať to na maximum,“ myslí si minister.

Takýto postup podľa Kaliňáka ako vodič ocení aj jeho vládny kolega Peter Kažimír. „Ako minister financií asi nie, ale myslím si, že v rámci reformy ESO a ostatných iniciatív, ktoré máme, sa snažíme šetriť oveľa väčšie objemy peňazí, než plynú do štátneho rozpočtu z vybratých pokút. Preto tentokrát necítime vlastne ani tlak na výber pokút,“ dodal.

 

Nešťastný prípad

Takýto prístup sa pozdáva aj dopravnému analytikovi Jozefovi Drahovskému. „Som za to, aby výška pokuty závisela od nebezpečnosti konania. Pokiaľ samotný priestupok nie je nebezpečný pre ostatných účastníkov cestnej premávky, mala by tomu byť pokuta primeraná. Pokiaľ je priestupok nebezpečný, pokuta by mala byť vysoká,“ načrtol.

Pokiaľ ide o intenzitu policajnej kontroly na cestách, tá by podľa neho mala byť tým vyššia, čím viac priestupkov s následkom dopravných nehôd sa pácha.

„Keď došlo k poklesu, je potrebné prehodnotiť aj kde sa bude kontrolovať a čo sa bude kontrolovať, aby efektivita bola optimálna,“ uviedol expert.

Čo sa týka nešťastného prípadu v Rimavskej Sobote, domnieva sa, že príkaz mal hovoriť o počte kontrol a nie o udeľovaní pokút. „Bola to zlá formulácia, ktorá bohužiaľ dopadla nešťastne a pokazila meno polícii,“ zdôraznil.

 

Výnimka pre záhradkárov

Drahovský víta aj plán ministra vnútra na odbremenenie drobných záhradkárov a včelárov, ktorí občas potrebujú použiť doma vyrobený traktor či vlečku.

V súčasnosti totiž aj podomácky vyrobený dopravný prostriedok, určený napríklad len na zvážanie zemiakov, potrebuje prejsť homologizáciou a až potom dostane poznávacie značky.

„Chceme ich odbremeniť od pokút, ktoré by im hrozili, keby vyšli na komunikácie prvej, druhej či tretej triedy a zjednodušiť situáciu, aby neboli terorizovaní všetkými systémami technických kontrol a previerok,“ vysvetľuje Kaliňák.

Dostanú podľa neho presnú výnimku na trasu, ktorou môžu ísť na svoje záhradky. Drahovský by takúto výnimku vymedzil aj konkrétnym menom, časom prejazdu či maximálnou rýchlosťou majiteľa takéhoto vozidla.

 

 

Zdroj: aktualne.atlas.sk

 

4160

Najnovšie pracovné ponuky

Pracovné ponuky

 

 

 

Nájdete nás aj na FB

Pravidlá portálu