Zdravie

Tuk môže byť aj zdravý!

Základnou zložkou tukov sú nasýtené a nenasýtené mastné kyseliny, podľa obsahu ktorých si môžeme tuky rozdeliť na:

  • tuhé – tuky živočíšneho pôvodu (mliečne výrobky, mäso, slanina a pod.), ktorých nadmerná konzumácia pôsobí na organizmus škodlivo
  • kvapalné – tuky rastlinného pôvodu (rastlinné oleje, rybí tuk a pod.)

 

Ak teda chceme zdravo žiť, mali by sme prísun nasýtených tukov obmedziť, nie však vynechať (pre správne fungovanie organizmu sú totiž potrebné i nasýtené i nenasýtené tuky), a mali by sme uprednostniť radšej tuky nenasýtené, teda ovocie s vysokým obsahom zdravého tuku, ako napríklad:

 

 

Avokádo        avocados                     
Avokádo je ovocie pochádzajúce z Južnej Ameriky, obsahujúce až 20 % tuku (množstvo tuku sa líši v závislosti od jeho veľkosti). Ide však o tuk rastlinný, ktorý je pre náš organizmus veľmi prospešný, pretože pomáha znižovať hladinu cholesterolu a cukru v krvi a pôsobí priaznivo na hladinu trigliceridov.

Avokádo poskytuje nášmu telu vlákninu a obsahuje množstvo vitamínov (E, C, B1, draslík, železo) a fytochemikálií (karotenoidy, flavonoidy, fytosteroly), ktoré priaznivo ovplyvňujú naše zdravie. Ďalej má blahodarný vplyv na tráviaci trakt, napríklad pri žalúdočných vredoch či gastritíde, a na nervovú sústavu.

 

 

 

 

olivy

 Olivy
Ďalším ovocím obsahujúcim tuk sú olivy, ktoré sú bohatým zdrojom živín a vlákniny, ale aj vitamínov (vitamín A - pôsobí priaznivo na náš zrak, pokožku a imunitu, vitamín E - chráni organizmus pred vznikom srdcových chorôb, draslík - spomaľuje proces starnutia, odstraňuje únavu a znižuje napätie svalov a krvný tlak, sodík – chráni telo pred nadmerným strácaním tekutín, železo a jód) a minerálov (vápnik – dôležitý pre prevenciu osteoporózy a fosfor – podporuje rast tkanív).

Lekári odporúčajú konzumovať olivy aj pri redukčných diétach, a to hlavne čierne olivy, ktoré obsahujú menej kalórií a soli.

 

 

 

 

FreeGreatPicture.com-29807-almonds

Mandle
Mandle sú orechy najbohatšie na výživné látky, ktoré obsahujú približne 58 % tukov. Okrem toho sú výborným zdrojom vlákniny, vitamínov, a samozrejme, minerálov.

Najväčšie zastúpenie má v mandliach vitamín E, ktorý má výrazný antioxidačný účinok. Ďalej je to vápnik, ktorý podporuje srdcovú činnosť a fosfor, ktorý podporuje rast tkanív. Nesmieme však zabudnúť ani na horčík, draslík, zinok, meď, mangán a na vitamíny B1 a B6.

Mandle sú obzvlášť vhodné pre ľudí, ktorí trpia osteoporózou (obsahujú minerály, ktoré majú alkalizujúci účinok - pomáhajú zadržiavať v tele vápnik), pre tehotné ženy (obsahujú veľké množstvo minerálov potrebných pre vývoj plodu a podporujú taktiež tvorbu materského mlieka) a pre ľudí s cukrovkou (pomáhajú udržať diabetes pod kontrolou).

 

3390

Najnovšie pracovné ponuky

Pracovné ponuky

 

 

 

Nájdete nás aj na FB

Pravidlá portálu