Správy zo Slovenska

Vyššie odvody na dôchodkové poistenie znamenajú vyššie budúce dôchodky

 


Napríklad, ak si samostatne zárobkovo činná osoba od roku 1991 (odkedy je stanovená minimálna suma, z ktorej sa platilo poistné na dôchodkové poistenie) platila poistné na dôchodkové poistenie iba z minimálneho vymeriavacieho základu, tak v súčasnosti poberá dôchodok približne v sume 200 – 220 eur mesačne, čo nedosahuje ani sumu priemerného dôchodku v Slovenskej republike, ktorá je v súčasnosti 389,06 eura.

Dobrovoľné dôchodkové poistenie si môže platiť každý, kto sa rozhodne takýmto spôsobom si zvýšiť svoj budúci dôchodok, a teda aj svoju životnú úroveň v starobe. Dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba môže byť každá osoba, ktorá dovŕšila vek 16 rokov, má na území SR trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt a nemá priznaný predčasný starobný dôchodok. Toto poistenie vzniká dňom prihlásenia sa (najneskôr dňom podania prihlášky) a zaniká dňom odhlásenia sa (najneskôr dňom podania odhlášky). Prihlásiť sa možno v miestne príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. Ak sa naň občan prihlási, bude jeho povinnosťou platiť riadne a včas poistné: 18 % na starobné poistenie, 6 % na invalidné poistenie a 4,75 % na rezervný fond solidarity z vymeriavacieho základu, ktorý si sám určí, najmenej však z minimálneho vymeriavacieho základu. Ak sa teda poistenec rozhodne platiť dobrovoľné dôchodkové poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu, ktorý je v súčasnosti 393 eur, mesačná platba bude predstavovať 112,98 eura (18 % na starobné poistenie – 70,74 eura; 6 % na invalidné poistenie – 23,58 eura a 4,75 % do rezervného fondu solidarity – 18,66 eura).

Ďalšou možnosťou zvýšenia svojho budúceho dôchodku je výkon dvoch a viac zamestnaní, či výkon zamestnania a samostatnej zárobkovej činnosti.

TASR informovala Sociálna poisťovňa.

 

 

Zdroj: hlavnespravy.sk

 

6390

Najnovšie pracovné ponuky

Pracovné ponuky

 

 

 

Nájdete nás aj na FB

Pravidlá portálu