Doprava

Jazdenie v Rakúsku


 

MAXIMÁLNE POVOLENÉ RÝCHLOSTI
- diaľnica - 130 km/h
- mimo obce - do 100 km/h
- v obci - 50 km/h

 

POKUTY
V Rakúsku neexistuje jednotný katalóg pokút, určené sú iba horné hranice. Jednotlivé spolkové krajiny majú vlastné smernice, podľa ktorých úrady stanovujú pokuty pre konkrétne prípady. Pokutu za porušenie zákazu zastavenia spravidla určujú obce. Podľa spolkovej krajiny a mesta hrozia tresty v rozpätí 7 – 21 €. Oveľa drahšie vyjde nezaplatenie, vtedy hrozí pokuta 25 – 72 €. Veľkú pozornosť venujte súkromným pozemkom. Ak na nich zaparkujete bez povolenia, môžete si uhnať žalobu za porušenie súkromného vlastníctva so súdnymi trovami konania až 700 €. Porušenie rýchlostných limitov stojí 21 – 726 €, mimoriadne bezohľadná jazda vás vyjde aj na 2180 €. Ak vinník nezaplatí priamo na mieste, hrozia mu trestné opatrenia s výrazne vyššími sumami.


Za prekročenie rýchlosti:
- o 10 km/h (obec/mimo) 21/11 €
- o 20 km/h (obec/mimo) 65/21 €
- o 30 km/h (obec/mimo) súdny príkaz
* Pokuty za porušenie rýchlosti sa pohybujú v rozmedzí od 21 do 726 €


Za iné priestupky:
-
za nerešpektovanie STOP (jazda na červenú) 36 - 72 €
- za nesprávne predbiehanie 70 €
- za porušenie zákazu predbiehania 21 €
- za nesprávne parkovanie 11 - 21 €
- za nepripútanie bezpečnostnými pásmi 35 €
- za telefonovanie za volantom 25 €
- za nedanie prednosti v jazde do 36 €
- za chýbajúcu prilbu na motocykli 21 €

 

ALKOHOL
- povolené množstvo alkoholu do 0, 5 promile (vodiči nákladných automobilov a autobusov však musia aj pri tejto nízkej miere rátať s pokutou až do výšky 2180 €)
- pokuta za prekročenie prípustnej hranice 218 – 3600 €

0,5 - 0,79 promile - rakúska polícia preukaz nezadrží v prípade, ak sa vodič dopustil tohto priestupku prvý raz. Pri opakovanom priestupku vezmú vodičský preukaz na tri týždne. Ak šoféra pri rovnakom priestupku prichytia po tretí raz, vodičský preukaz mu vezmú na štyri týždne. Peňažná pokuta je od 218 do 3633 €.

0,8 - 1,19 promile - polícia vezme vodičský preukaz minimálne na štyri týždne. Ak šofér pod vplyvom alkoholu spôsobil dopravnú nehodu, preukaz mu vezmú na 3 mesiace. Pokuta v rozpätí 581 – 3633 €.

1,2 - 1,59 promile - polícia zadrží vodičský preukaz minimálne na tri mesiace, pokuta je 872 – 4360 €. Polícia môže prikázať povinné preškolenie z dopravných predpisov.

1,6 - viac promile/odmietnutie podrobeniu sa testu na alkohol – polícia odoberie vodičský preukaz najmenej na 4 mesiace. Pokuta je od 1 162 do 5813 €. K tomu je potrebné prirátať aj náklady za preškolenie z prepisov a úradnú lekársku prehliadku, ktoré previnilec musí povinne absolvovať.

* Pokuty za alkohol alebo narkotiká za volantom rakúska polícia nikdy nedáva na mieste. V takomto prípade sa voči vinníkovi vždy začína správne konanie.

 

INÉ DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE
- v Rakúsku zrušili povinnosť celodenného svietenia, v súčasnosti sa svieti iba za zníženej viditeľnosti
- používanie reflexných viest je povinné, ale iba pre vodičov motocyklov a áut, a to všade na cestách, diaľniciach i rýchlostných komunikáciách, mimo obce i v nej
- detské sedačky sú povinné pre deti do 12 rokov i deti nižšie ako 150 cm
- políciu musíte privolať len pri vážnych nehodách, keď došlo k ujme na zdraví alebo väčším škodám (privolanie je spoplatnené)

 

Kontroly na cestách v Rakúsku sú časté a nekompromisné a sadzby za pokuty sú v jednotlivých spolkových krajinách rozdielne. Dávajte si preto dobrý pozor a radšej sa za volantom venujte len šoférovaniu.

 

 

Zdroj: euroinfo.gov.sk

 

5260

Najnovšie pracovné ponuky

Pracovné ponuky

 

 

 

Nájdete nás aj na FB

Pravidlá portálu