Správy zo Slovenska

Pokuta za rýchlosť prišla z Rakúska. Treba ju zaplatiť?


Naďa: "Ako je to s pokutami zo zahraničia?

Poštou nám došla (no nie doporučene) zásielka z Rakúska. Bola písaná po Nemecky a informovali nás, že v máji sme prekročili rýchlosť (presne popísaný úsek cesty, aj nameraná rýchlosť) a že nám udeľujú pokutu 80 eur. K listu bol priložený šek.

Žiadna fotodokumentácia, kde by bolo naše vozidlo, nebola. K tomu ešte zle uviedli ŠPZ, pomýlili sa v jednom čísle, takže ŠPZ uvedené v liste sa nezhoduje s našou skutočnou značkou.

Ako sa rakúski policajti dopátrali k našim údajom? Sú databázy prepojené a sprístupnené? Som povinná zaplatiť pokutu, aj keď je ŠPZ chybná? Nie je potrebná nejaká fotodokumentácia na potvrdenie priestupku? Čo sa môže stať, ak by sme pokutu neuhradili?"

Otázky sme položili aj slovenskej polícii, ktorá nás odkázala na ministerstvo zahraničných vecí.

Peter Susko z tlačového odboru ministerstva upozornil, že Naďa neuviedla detaily a preto sa k jej konkrétnemu prípade nemôže vyjadriť.

"Vo všeobecnosti však platí, že v Rakúsku pri automatickom zasielaní blokovej pokuty za rýchlosť nie je fotodokumentácia nevyhnutnou súčasťou dokumentácie," uviedol Susko.

 

Nebudete platiť? Môžu vám zabaviť auto

Rakúska polícia sa k údajom Nadi mohla dostať.

Aj keď podľa Petra Suska neexistuje bilaterálna dohoda o policajnej spolupráci medzi Slovenskom a Rakúskom, medzinárodná prax umožňuje požiadať o overenie adresy v súvislosti so správnym konaním.

"Občan Slovenskej republiky nemá povinnosť zaplatiť pokutu v Rakúsku, jej vymáhanie zatiaľ nie je umožnené," vysvetľuje Susko. Upozornil však, že vodič si musí byť vedomý toho, že bude mať v policajnej databáze záznam.

Ak nezaplatíte pokutu, pri cestách do Rakúska môžete mať v prípade námatkovej kontroly vozidla problémy s rakúskou políciou.

"Môže to skončiť zabavením vozidla, prípade niekoľkonásobne vyššou pokutou, alebo inou sankciou," varuje Susko.

 

Najprv treba zaplatiť, potom sa sťažovať

Ministerstvo odporúča zaplatiť pokutu, ak ste si vedomý priestupku.

"Navyše, podľa informácií z nášho zastupiteľského úradu vo Viedni, doterajšia komunikácia s rakúskou políciou jasne ukazuje, že aj v prípade rozporov je potrebné najskôr pokutu uhradiť a potom sa odvolať, prípadne sťažovať na príslušnom (alebo nadriadenom) oddelení polície na nezákonný postup," doplnil Susko.


Tomáš Novotný

 

 

Zdroj: auto.sme.sk

 

6290

Najnovšie pracovné ponuky

Pracovné ponuky

 

 

 

Nájdete nás aj na FB

Pravidlá portálu